Menštruácia, menzes alebo známa ženská formulka zvaná ako „svoje dni.“ Nejednu ženu potrápi každý mesiac, no zle je aj vtedy, ak ju nemáme pravidelne. Čo všetko o tejto téme vlastne vieme a prečo je medzi niektorými stále téma menštruácie tabu?
Čo je menštruácia
Menštruácia (menzes) je mesačné krvácanie ženy, počas ktorého sa telo zbavuje nahromadenej výstelky maternice. Menštruačná krv a tkanivo prúdi z maternice malým otvorom v krčku maternicu a prechádza z tela cez vagínu von. Aj keď to pre niektorých znie hrozne, menzes je potrebný k správnemu fungovaniu ženskej hormonálnej a pohlavnej sústavy. Meškajúca menštruácia môže pritom upozorniť ženu na tehotenstvo – preto sa menzes počas tehotenstva nevyskytuje. Ďalej si vysvetlíme, ako to „v praxi“ funguje.
Počas menštruačného procesu/cyklu sa sliznica maternice nahromadí, aby sa pripravila na tehotenstvo. Ak neotehotniete, začnú klesať hladiny estrogénu a progesterónu. Veľmi nízke hladiny týchto hormónov potom povedia telu, aby začalo menštruovať. Celé toto je hormonálny mesačný cyklus, kedy ženské telo prechádza prípravou na tehotenstvo. Cyklus sa počíta od prvého dňa menštruácie.
Ako sa menštruácia prejavuje
Menštruácia je charakteristická periodickým krvácaním. Každá žena má svoju periodicitu inú, niekedy zas môže menštruácia prísť skôr alebo naopak, meškať niekoľko dní či týždňov. Ako sme už vyššie spomínali, menštruačný cyklus začína prvým dňom menštruácie a začína sa znovu, keď začne ďalšia menštruácia. Počas celého mesačného menštruačného cyklu telo vyrába rôzne množstvo hormónov, aby sa pripravilo na tehotenstvo. Menštruačné cykly sa často menia s pribúdajúcim vekom ženy.
Menštruáciu okrem krvácania najčastejšie sprevádzajú kŕče a bolesti brucha či v krížoch, PMS – predmenštruačný syndróm, ktorý zahŕňa bolesť pŕs, únavu, kŕče v podbrušku, nadúvanie či bolesti hlavy.
Počas menštruácie je zvýšená hladina estrogénov, čo môže u ženy spôsobiť väčšiu krvácavosť, napríklad krvácanie z nosa. Najčastejšie sa počas menštruácie uvoľní 50 až 80 mg krvi, viac ako 100 mg je už intenzívne krvácanie. So zvyšujúcim vekom rastie aj dĺžka menštruácie, obvykle na 5 až 7 dní a zároveň sa znižuje aj dĺžka menštruačného cyklu.
Menštruačný cyklus a jeho fázy
Klasický menštruačný cyklus trvá 28 dní, ale keďže je každá žena iná, u každej to môže byť odlišné. Za pravidelnú menštruáciu možno považovať vtedy, ak jej trvanie je v rozmedzí 24-38 dní, čo znamená, že od prvého dňa poslednej menštruácie ubehlo do začiatku nasledujúcej menštruácie najmenej 24 dní, no nie viac ako 38 dní. Niektoré ženy majú svoj cyklus tak pravidelný, že vedia predpovedať deň a čas, kedy ich ďalší menzes začne.
Menštruačný cyklus je rozdelený do 4 fáz:
Menštruačná fáza: Prvá fáza cyklu, ktorá začína dňom, kedy príde menzes. Táto fáza začína vtedy, keď vajíčko z prechádzajúceho cyklu nebolo oplodnené. Tehotenstvo neprebehlo a tak hladiny hormónov estrogénu a progesterónu klesajú. Zhrubnutá výstelka maternice, ktorá by podporila tehotenstvo, tak už nie je potrebná, takže prechádza von cez vagínu, čo tvorí kombináciu krvi, hlienu a tkaniva, ktoré počas menštruácie z tela vychádzajú von.
Túto prvú fázu menštruácie ľahko odhalíte aj podľa príznakov, ktoré žena vtedy pociťuje – kŕče v bruchu, citlivé prsia, nadúvanie, výkyvy nálad, podráždenosť, bolesť hlavy, bolesť krížov, únava. V priemere táto fáza trvá u žien tri až sedem dní.
Folikulárna fáza: Začína súbežne s prvou, menštruačnou fázou – teda v prvý deň menštruácie. Iný je však jej koniec – končí sa ovuláciou. V skratke vysvetlené: Začína sa, keď hypotalamus (časť mozgu) vyšle signál do hypofýzy (endokrinná žľaza v mozgu), aby uvoľnila folikuly stimulujúce hormón. Hormón stimuluje vaječníky k produkcii 5-20 folikúl. Každý folikul obsahuje nezrelé vajíčko a iba to najzdravšie vajíčko nakoniec dozreje, v niektorých prípadoch môže mať žena dve zrelé vajíčka. Zvyšok folikulov sa následne absorbuje do tela. Zrejúci folikul (vajíčko) vyvoláva príliv estrogénu, ktorý zahusťuje výstelku maternice. Vytvára sa tak prostredie bohaté na živiny, vhodné pre rast embrya. V priemere trvá folikulárna fáza 16 dní, môže sa však pohybovať medzi 11-27 dňami.
Ovulačná fáza: Stúpajúce hladiny estrogénu vo folikulárnej fáze spôsobujú, že hypofýza uvoľňuje luteinizačný hormón – to začína proces ovulácie. Ovulácia je, keď vaječník uvoľní zrelé vajíčko, ktoré cestuje dolu, smerom k maternici, aby ho oplodnili spermie. Ovulačná fáza je jediný čas počas cyklu, kedy je možné otehotnieť. To, že ovulujete, spoznáte podľa príznakov, ako mierne zvýšenie bazálnej teploty či hustejšieho výtoku. Ovulácia nastáva v presnej polovici cyklu, teda okolo 14-dňa cyklu (pokiaľ je cyklus 28 dní). Ak vajíčko nebol oplodnené, po dni zomrie alebo sa rozpustí.
Luteálna fáza: Po uvoľnení vajíčka z folikulu sa vajíčko zmení a začnú sa uvoľňovať hormóny ako progesterón a čas estrogénu. Nárast hormónov udržuje maternicovú výstelku hrubú a pripravenú na implantáciu oplodneného vajíčka. Ak otehotniete, telo bude produkovať ľudský choriový gonadotropín, známy ako hCG. Práve hCG zisťujú tehotenské testy. Ak neotehotniete, hladina hormónov sa zníži, čo spôsobí nástup menštruácie. Počas nej, ako sme už spomínali, sa bude vylučovať výstelka maternice. V prípade neotehotnenia môže žena tiež pociťovať príznaky predmenštruačného syndrómu (PMS). Jeho príznaky môžu byť: nadúvanie, opuch, bolesť prsníkov, zmeny nálad, bolesť hlavy, zvýšenie hmotnosti, nechuť do sexu, chuť na jedlo, problémy so spánkom. Táto fáza trvá 11-17 dní, v priemere zhruba 14 dní.
Dĺžka každej fázy menštruačného cyklu môže byť u každej ženy rôzna a taktiež sa časom mení. Nezabudnite si sledovať svoj menštruačný cyklus, či už prostredníctvom aplikácie v telefóne alebo si do kalendára poznačíte deň, kedy menštruácia začala. Tak jednoducho zistíte, či mávate pravidelný menzes alebo nie.
Kedy dievča dostane svoju prvú menštruáciu?
Dievčatá dostávajú svoj prvý menzes v priemere ako dvanásťročné. Môže sa však stať, že menštruácia niekedy dorazí skôr alebo neskôr. Dievčatá môžu s menzesom začať medzi 8-15 rokom života. Prvá menštruácia začína asi dva roky po prvom vývoji prsníkov a po ochlpení. Vek, v ktorom matka dievčaťa začala menštruovať, môže taktiež predpovedať to, kedy začne menštruovať i dcéra.
Poruchy menštruačného cyklu
Ako vieme, každá žena má iný menštruačný cyklus. Niektoré ženy ho majú pravidelný, iné zas nie. Niektoré ženy krvácajú silnejšie alebo dlhšie, niektoré zas nie. Medzi najčastejšie poruchy menštruačného cyklu patria:
- amenorea – chýbanie menštruácie
- hypomeneorea – slabé krvácanie počas menštruácie
- hypermeneorea – silné menštruačné krvácanie
- menorágia – silné a dlhotrvajúce krvácanie
- dysmenorea – bolesti počas krvácania
- dysfunkčné krvácanie
Ako teda zistíte, že máte problémy s menštruačným cyklom? Sledujte si ho, napíšte si, kedy začal, aký bol silný a kedy skončil. Zapíšte si aj vedľajšie príznaky, ak nejaké spozorujete. Menštruačný cyklus môžu tiež narušiť antikoncepcia, tehotenstvo, PCOS (syndróm polycystických ovárií), myómy maternice (nerakovinové výrastky) či poruchy príjmu potravy (anorexia, bulímia, iné).
Kedy môže menštruácia vynechávať
Okrem toho, že vynechaná menštruácia je príznakom tehotenstva, môže absencia menzesu znamenať aj niečo iné – napríklad problém v štítnej žľaze alebo dočasnú hormonálnu nerovnováhu, cysty na vaječníkoch, zlyhanie vaječníkov či iné ochorenia ako infekcie a zápaly, prípadne užívanie niektorých liekov. Na vynechanú menštruáciu pôsobí aj stres, výrazné zmeny hmotnosti či nadmerné fyzické vyčerpanie organizmu.
Syndróm toxického šoku
Ide o zriedkavý syndróm, no ak sa vyskytne, môže byť niekedy aj smrteľný. Ide o stav spôsobený baktériami, ktoré vytvárajú toxíny a jedy. Môže hroziť, ak použijete viac absorpčných tampónov, ako potrebujete na svoje krvácanie alebo vtedy, ak si tampóny nevymieňate dostatočne často (meniť by ste ich mali každé 4-8 hodiny). Rovnako tak aj menštruačné kalíšky a všetko, čo je potrebné vložiť do vagíny, môže zvýšiť toto riziko. Tým však netvrdíme, že používanie týchto prostriedkov je nebezpečné. Len treba dbať na vyššie uvedené opatrenia. Medzi príznaky toxického šoku patrí: vysoká horúčka, bolesť svalov, nevoľnosť a zvracanie, vyrážky, zlyhanie obličiek a iných orgánov.
Kedy navštíviť lekára?
Ak sa u vás vyskytnú nižšie menované stavy, mali by ste pre istotu vyhľadať svojho gynekológa.
- Ak je trvanie cyklu menej ako 21 a viac ako 35 dní
- ak je trvanie menštruácie menej ako 1 deň alebo viac ako 8 dní
- ak menštruácia mešká 6 a viac týždňov
- ak počas menštruácie priveľa krvácate
- ak počas cyklu špiníte a máte bolesti.
Do akého veku majú ženy menštruáciu
Posledný menštruačný cyklus sa vyskytuje obvykle vo veku 45-55 rokov. U niektorých to môže byť skôr, u niektorých zas neskôr. Cykly sa tiež s pribúdajúcim vekom môžu meniť. Niekoľko rokov po prvej menštruácii sú cykly často dlhšie ako 38 dní – upravia sa na pravidelné do troch rokov od začiatku. Ak nepravidelné cykly trvajú nepravidelne aj po tomto čase, vyhľadajte svojho gynekológa. Pravidelné cykly bývajú najčastejšie medzi 20-30. rokom života (24-38 dní), vo veku 40 rokov, keď telo prechádza do menopauzy, môžu byť cykly nepravidelné. Menštruácia sa môže na mesiac alebo aj na niekoľko mesiacov zastaviť a potom začať znova. Cykly sú niekedy kratšie, niekedy naopak, dlhšie.
Ako zlepšiť a podporiť menštruáciu
Menštruačný cyklus každej ženy je iný. Skúste spoznať svoj cyklus, vrátane toho, kedy máte menštruáciu a ako dlho trvá. Ak sa u vás prejavia zmeny, nebojte sa ich hlásiť svojmu gynekológovi. Ak vás trápia počas menštruácie bolesti, skúste vyskúšať niektoré z týchto tipov na zmiernenie menštruácie.
Existuje totiž viacero faktorov a príčin, ktoré menštruáciu ovplyvňujú. Niektoré súvisia so životným štýlom, iné zas so zdravím pohlavnej sústavy, hormonálnou hladinou či s inými ochoreniami.
Obmedzte potraviny a nápoje, ktoré môžu podráždiť pohlavnú a hormonálnu sústavu – napríklad alkohol, korenie, káva a niektoré druhy koreňovej zeleniny. Na podporu hormonálnej hladiny, naopak, odporúčame konzumovať orechy, sóju či niektoré bylinky.
Dbajte na pravidelný pohyb, ale mierne, priveľa cvičenia a vyťaženia môže oddialiť menzes. Pozor tiež aj na extrémne zmeny hmotnosti – rýchle priberanie alebo chudnutie tiež majú vplyv na menštruačný cyklus, rovnako tak aj stres, nervozita, strach a depresia.
Tabletky na podporu hormonálnej rovnováhy
Ďalšou vhodnou alternatívou, ktorú môžete kombinovať s vyššie uvedenými režimovými opatreniami, môže byť užívanie prípravkov na zmiernenie príznakov PMS a menštruačných bolestí. V takomto prípade vám odporúčam značku Stoporex® WOMEN.
Ide o tablety, ktoré majú 100% prírodné zloženie, kúpite ich diskrétne, bez lekárskeho predpisu a nemusíte sa pri ich užívaní (možno užívať krátkodobo aj dlhodobo) báť žiadnych neželaných vedľajších účinkov. Stoporex® Women sú doplnky výživy nielen pre ženy, ktoré chcú mať kvalitný a zdravý sexuálny život. Ich účinky sú rovnako tak priaznivé aj na príznaky menštruácie, PMS či pri menopauze.
Tabletky fungujú na princípe dlhodobého pôsobenia a ich účinné látky sú vo forme kombinácie výťažkov z rastlín (ľan siaty, šalvia), minerálov (zinok, selén), vitamínov (B6 a B12, C) a fytosterolov.