Erotické pomôcky sú staré prakticky tak, ako aj ľudstvo samo. Prvé zdokumentované príklady rôznych hračiek, ktoré boli využívané na sexuálne uspokojenie, siahajú až do staroveku. Moderná doba samozrejme priniesla pokrok, najmä čo sa týka materiálov, prevedenia, funkcií a spôsobu stimulácie. No aj erotické hračky mali svoj začiatok.

Prvé umelé penisy a masturbačné pomôcky

Najdlhšiu a najstaršiu históriu majú pomôcky, ktoré imitovali mužský penis. Dalo by sa teda hovoriť o historických dildach, ktoré samozrejme neboli z umelých materiálov alebo z materiálov, ktoré by napodobňovali skutočné ľudské tkanivo a kožu.

Práve naopak, využívali sa prírodné materiály, najmä kameň, drevo, slonovinové kosti a neskôr kovy. Nie vždy to bolo pohodlné, ale malo to svoje využitie.

Prvé masturbačné pomôcky boli určené pre ženy:

Čína dala okrem umelých penisov pre ženy nové možnosti aj pre mužov. Išlo o masturbačné pomôcky, ktoré boli v tvare drevených sôch a obsahovali tri telesné otvory. Išlo v podstate o predchodcov dnešných nafukovacích panien, samozrejme, v trocha staromódnejšom prevedení. Na výstelku týchto otvorov sa využívali časti kože zvierat.

Vibrátory a ich známa aj neznáma história

Od nehybných napodobenín penisu je na prvý pohľad len krôčik k tomu, aby vznikol vibrátor. No vzhľadom na samotný princíp fungovania tejto pomôcky sa muselo počkať až do momentu, kedy by vznikla technológia, ktorá by ho mohla poháňať.

To sa naplnilo v Anglicku v 18. storočí, konkrétne v období, ktoré je dnes známe ako „Viktoriánske“. Išlo o koniec storočia, ktorý bol spojený s čoraz väčším využívaním elektrického prúdu. Od toho bol už len krôčik k tomu, aby sa elektrina začala používať aj na sexuálnu stimuláciu. Možno vás prekvapí, že mala terapeutický účel.

Áno, historicky prvé vibrátory využívané na prelome 18. a 19. storočia vznikli ako prostriedok na liečbu ženskej depresie. Oproti vibrátorom poháňaným parou, áno, aj také boli, to bol poriadny technologický skok, ktorý vyvrcholil s príchodom batérie.

  1. storočie, najmä jeho druhá polovica, potom vibrátorom prirodzene priala Do popredia sa dostali záujmy žien, vznikali sexshopy a technológia pokročila natoľko, že okrem štandardnej vibrácie pomôcky pulzovali či dokonca aj rotovali. Na konci 20. storočia a začiatku 21. potom vznikli vibrátory zamerané konkrétne na bod G alebo na klitoris.

Ďalšie zaujímavosti z minulosti erotických pomôcok

Dávna aj nedávna história súvisiaca s erotickými pomôckami je plná zaujímavostí. Tie sa netýkajú iba vibrátorov či umelých penisov, ale aj ďalších hračiek.

Tu je zopár ďalších zaujímavostí historického typu:

Nadstavce na penis: Na predĺženie penisu počas pohlavného styku používali muži viacero nadstavcov a priekopníkom v tomto boli obyvatelia Indie. Z dreva, rohov aj drahých kovov sa vyrábali násady na penis, ktorých cieľom bolo ho zväčšiť a to tak do dĺžky ako aj do hrúbky. Podľa dobových prameňov niečo takéto odporúčala aj Kámasútra.

Stimulácia análneho otvoru: Nedávna doba priniesla v prípade erotických pomôcok tiež análne hračky, najmä ak ide o 18. a 19 storočie. Čoraz viac sa začali využívať rôzne guličky alebo zátky, ktoré boli duté a vo vnútri sa nachádzali menšie guličky a pohyblivé predmety. Fungovali v podstate na princípe dnešných venušiných guličiek.

BDSM pomôcky: Nedávna história, tiež z obdobia 18. storočia, priniesla tiež rozmach pomôcok z kategórie, ktorú dnes poznáme ako BDSM. Tieto pomôcky využívali špeciálne platené prostitútky, ktoré mali dominantné sklony. Najviac používané boli bičíky, laná na zväzovanie a štipce, ktoré sa prikladali na bradavky alebo genitálie.

Pásy cudnosti: Ak by ste hľadali niečo typické pre stredovek, budú to pásy cudnosti. Nejde síce o erotickú pomôcku v pravom slova zmysle, nakoľko ich úlohou nebola sexuálna stimulácia, ale skôr pravý opak. Vyrábali sa z kože alebo kovu a obsahovali zámok, takže ten, kto mal kľúč, mal 100 % vernosti partnerky, ktorej pás nasadil.

Zmenil sa aj spôsob nakupovania erotických hračiek

To, čo sa oproti minulosti tiež najviac zmenilo, je spôsob kúpy takýchto hračiek a pomôcok. Od osobnej kúpy a návštevy kamenných sexshopov sa proces výberu a kúpy preniesol do sveta internetu. Online sexshopy majú viac výhod pre zákazníkov.

Ktoré to sú a prečo si vybrať práve internet? Pre toto:

Pokiaľ ide o postup nákupu cez internetový sexshop, je to záležitosť doslova iba niekoľkých kliknutí. Po výbere produktov ich vložíte do online košíka, vyplníte svoje údaje, zvolíte spôsob platby a dopravy a počkáte na doručenie domov či do Zásielkovne.

Balíček zo sexshopu nie je nijako označený žiadnou reklamou, diskrétnosť je teda zachovaná aj pri jeho doručení. Navyše, v mnohých sexshopoch získate prehľad aj o tom, či si o danom produkte myslia ostatní zákazníci. Práve možnosť komentárov, hodnotení a recenzií je veľký prínos pri výbere konkrétnej značky, typu alebo prevedenia pomôcky.