Erektilná dysfunkcia je neschopnosť dosiahnuť a udržať erekciu. Je to zdravotný stav, o ktorom mnoho mužov nerado hovorí, ale mali tak urobiť. Erektilná dysfunkcia je nielen bežná, ale bežne sa tiež lieči.

Liečba erektilnej dysfunkcie je účinná a vyvíja sa. Tradičné perorálne lieky vám môžu pomôcť a lieky, ktoré sa aplikujú na kožu, sú ešte vo vývoji.

O topických liečivách

V súčasnosti neexistuje gél ani iné topické liečivo schválené Úradom pre potraviny a liečivá (US Food and DrugAdministration, USA) na liečbu erektilnej dysfunkcie. Topické liečivá na erektilnú dysfunkciu sú ešte stále vo vývoji.

V Spojených štátoch amerických neboli síce schválené žiadne topické liečivá na liečbu erektilnej dysfunkcie, ale tento typ liečby je dostupný v iných krajinách.

Možno ste počuli o topickom lieku na testosterón pod názvom AndroGel. Avšak AndroGel nie je schválený americkým Úradom pre potraviny a liečivá (FDA), aby liečil špecificky erektilnú dysfunkciu a nie je určený na použitie na pohlavných orgánoch.

Androgel je skôr schválený na pomoc pri zvyšovaní hladiny testosterónu u niektorých mužov, ktorí majú abnormálne nízke hladiny testosterónu. Je možné, že sa u mužov, ktorý tento liek užívajú, zlepší erektilná funkcia, ak je spojená s abnormálne nízkymi hladinami testosterónu. Ale tento gél by nepomohol mužom, ktorých erektilná dysfunkcia je spôsobená inými faktormi, než nízkou hladinou testosterónu.

Pre viac informácií o správnom používaní topických testosterónových liekov si prečítajte niečo o liekoch Axiron a Androgela nízky testosterón.

Topické liečivá vo vývoji

Vazodilatátory pomáhajú uvoľňovať krvné cievy s cieľom zlepšiť obeh krvi. Alprostadil je vazodilátor, ktorý účinne pôsobí na erektilnú dysfunkciu u mnohých mužov.

V USA je alprostadil v súčasnosti dostupný na liečbu erektilnej dysfunkcie len v injekčnej forme alebo vo forme čapíkov, čo je peletka vložená do otvoru v penise. Injekcia alebo vloženie lieku priamo do penisu môže spôsobiť krvácanie, tvorbu modrín a zjazvenie.

V iných krajinách bol už z alprostadilu vyrobený krém na erektilnú dysfunkciu. Tento krém nebol zatiaľ FDA schválený a v USA je stále testovaný. Výsledky jednej štúdie ukázali, že tento krém pomáha u mužov zlepšiť erektilnú dysfunkciu s minimálnymi vedľajšími účinkami. Iná štúdia uvádza, že zmes topických vazodilatátorov bola účinná u mnohých mužov s erektilnou dysfunkciou. Zistilo sa tiež, že tieto zmesi spôsobujú minimálne vedľajšie účinky, ak vôbec nejaké.

Tradičné liečby erektilnej dysfunkcie

Topické liečivá môžu pomôcť mužom, ktorí nemôžu užívať perorálne lieky proti erektilnej dysfunkcie.

Niektorí muži nemôžu užívať perorálne lieky proti erektilnej dysfunkcii kvôli vedľajším účinkom. Topické liečby, ktoré sa vyvinú v budúcnosti a ktoré by mohli byť aplikované priamo na penis, by mohli pomôcť práve týmto mužom. Topické lieky sú spracované menším počtom orgánových systémov, ako je to u perorálnych liekov.  To znamená, že môžu mať vplyv na menší počet telesných systémov a spôsobovať menej vedľajších účinkov.

Pred predpísaním liečby sa váš lekár bude chcieť ubezpečiť, že vaša erektilná dysfunkcia nie je spôsobená žiadnym základným stavom. Ak je to tak, zvyčajne sa dá liečiť. Ak nie, stále máte dobré možnosti ako priamo liečiť erektilnú dysfunkciu.

Perorálne lieky pomáhajú mnohým mužom. Medzi tieto lieky patrí sildenafil (Viagra), tadalafil (Cialis) a vardenafil (Levitra). Fungujú tak, že pôsobia na chemický oxid dusnatý a zlepšujú prekrvenie vášho penisu.

Ak sa chcete dozvedieť viac o týchto liečivách a čo od nich môžete očakávať, prečítajte si viac o liekoch a doplnkoch na erektilnú dysfunkciu.

Viac informácii na: https://www.erekciablog.sk/ a stoporex.sk

Zmeny životného štýlu pomáhajúce erektilnej dysfunkcii

Na liečbu erektilnej dysfunkcie je k dispozícii mnoho zdravotných možností, ale pomôcť môžu i jednoduché zmeny životného štýlu. V mnohých prípadoch je erektilná dysfunkcia výsledkom kombinácie nezdravých zlozvykov, skôr než by bola spôsobená len jedným jediným. Nezdravá strava, nedostatok cvičenia, fajčenie a užívanie alkoholu môžu všetky prispieť k erektilnej dysfunkcii.

Nasledujúce zmeny životného štýlu môžu pomôcť zlepšiť erektilnú dysfunkciu:

Erektilná dysfunkcia sa z času na čas vyskytuje takmer u všetkých mužov. Obyčajne sa jej nemusíte obávať. Dysfunkcia však môže spôsobiť stres, stratu dôvery a napätie vo vzťahu. Erektilná dysfunkcia sa vo väčšine prípadov dá liečiť, takže je dôležité, aby ste s lekárom otvorene hovorili o všetkých príznakoch, ktoré zažívate. V súčasnej dobe sú perorálne lieky a zmeny životného štýlu najlepšie možnosti na riešenie erektilnej dysfunkcie. Topické liečebné postupy sú zatiaľ vo vývoji a v budúcnosti môžu byť tiež dostupné.